Domžalski košarkarji bodo prvič po sezoni 2012/13 spet zaigrali v finalu pokalnega tekmovanja. V dvorani Kodeljevo so bili v napetem in nervoznem polfinalu s tesnih 79:76 boljši od Rogaške, v finalu pa jih čaka spopad s Cedevito Olimpijo, ki je z udobnih 93:75 ugnala lanskoletne zmagovalce, Krko iz Novega mesta.

V obračunu dveh ekip, ki barve Slovenije zastopata v Ligi ABA 2, so glede na letošnje predstave Helios Sunsi veljali za rahlega favorita. A ravno v pokalnem tekmovanju se je že večkrat pokazalo, da favoriti ne zmagujejo vedno, podobno zgodbo pa smo spremljali tudi v spopadu z Rogaško. Neobremenjeni Slatinčani so po prvih desetih minutah vodili s 17:20, enako prednost pa so imeli po izenačeni drugi četrtini tudi ob glavnem odmoru. Domžalčani so imeli težave z izgubljenimi žogami, blestela pa ni niti Rogaška, a je bila ob polčasu vseeno spredaj z 38:41.

Domžalčani bodo lovili svoj drugi pokalni naslov. (foto: KZS/alesfevzer.com)

Domžalčani so z bolj mirnimi glavami odigrali večji del tretje četrtine, malce pred iztekom le-te povedli za devet, 60:51, a sta Domen Bratož in Daishon Smith s trojkama za 60:57 poskrbela za bolj napeto nadaljevanje. V zadnjem delu igre si nobena od ekipi ni priigrala več kot štirih točk naskoka, vseeno pa je bila pobuda bolj na strani Heliosa. Drugačne načrte je imel Bratož, ki je minuto in pol pred koncem Rogaško popeljal v vodstvo z 72:74, na drugi strani pa je odgovoril domžalski kapetan Blaž Mahkovic s trojko in še uspešno zadetim dodatnim prostim metom. Po zgrešeni trojki Petra Vujačića je danes odlični Leon Šantelj s prostimi meti Domžalčane odpeljal do 79:76, po še eni zgrešeni trojki Slatinčanov pa so se Sunsi lahko veselili (zasluženega) napredovanja v finale. Tam jih po visoki zmagi nad Krko (93:75) čaka Cedevita Olimpija.

Leon Šantelj je Rogaški nasul 27 točk in temu dodal še 10 skokov. (foto: KZS/alesfevzer.com)

Šantelj je polfinalno tekmo z Rogaško končal pri 27 točkah in 10 skokih, po 11 točk so dodali Tadej Ferme, Carlbe Ervin (8 podaj) in kapetan Mahkovic (8 skokov). Na drugi strani je Vujačić dosegel 19 točk, odličen je bil Mladen Primorac s 14 točkami in 12 skoki.

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov: “Fantom smo na današnji tekmi dopustili več kreativnosti, kar se je v določenih momentih izkazalo kot zelo dobro. Skozi celotno tekmo smo odlično komunicirali, tako v obrambi kot v napadu. Na žalost smo v protinapadih izgubljali preveč žog, kar se nam ponavadi ne dogaja, in nas je nocoj skoraj stalo zmage. Rogaški čestitam za tokratno predstavo in jim želim uspešno nadaljevanje sezone.”

Finale Pokala Spar med Helios Suns in Cedevito Olimpijo, Domžalčani bodo po letu 2007 lovili svoj 2. pokalni naslov, Ljubljančani pa že kar enaindvajsetega, se bo jutri na Kodeljevem začelo ob 20.30, ogledali pa si ga boste lahko tudi v prenosu na Sportklubu 1.

Pokal Spar, polfinale (Ljubljana, 17. 2. 2022)

Helios Suns – Rogaška 79:76 (17:20, 21:21, 22:16, 19:19)

Helios Suns: Bratec, Ferme 11, Pašajlić 7 (5 skokov), Mirtič, Ervin 11 (8 skokov), Oman, Mahkovic 11 (8 skokov), Jois 8 (6 skokov), Sirc, Prepelič 4 (6 skokov), Šantelj 27 (10 skokov)
Rogaška: Smith 10, Sivka, Močnik, Vujačić 19, Fistrič, Šikanić 6, Zupan 2, Primorac 14 (12 skokov), Branković, Bratož 15, Armstrong 8, Jackson 2 (6 skokov)

Cedevita Olimpija – Krka 93:75 (29:17, 28:25, 21:19, 15:14)