Na zadnji domači tekmi v letošnjem letu so se košarkarji Helios Suns v 9. kolu Lige prvakov pomerili s francoskim prvoligašem Monakom. Obe moštvi sta igrali malce oslabljeni, a so bili na koncu po dramatični končnici boljši gostje, ki so slavili z 63:59.

1Pri Helios Suns zaradi FIBA pravil ni imel pravice nastopa Marcel Jones, prav tako je še vedno poškodovan nosilec igre Đorđe Lelić, na tekmi pa sta manjkala tudi mlada slovenska reprezentanta Aljaž Bratec in Matic Vesel, ki ju že čez nekaj dni čaka nastop na evropskem prvenstvu U18. Tudi francosko moštvo je na gostovanje k slovenskim državnim prvakom prišlo oslabljeno, manjkal je namreč njihov najboljši strelec Jamal Shuler, zaigral ni niti Sergiy Gladyr.

Prvo četrtino so Domžalčani začeli z agresivno obrambo, kapetan Luka Vončina, ki je na koncu dosegel 14 točk, pa je svojo ekipo s trojko tudi povedel v vodstvo (3:0). V nadaljevanju je sledilo nekaj nepotrebnih napak, saj so izbranci Jakše Vulića v dveh protinapadih izgubili žogo, gostje pa so to izkoristili in naredili delni izid 8:0 (12:5), po katerem je moral domači trener vzeti prvo minuto odmora na tekmi. Sledilo je izenačeno nadaljevanje, četrtina pa se je končala z rezultatom 19:11 v korist gostov.

V drugem delu tekme sta na parket pri Helios Suns stopila tudi Urban Gorjanc, ki se je vrnil po poškodbi, ter Maj Kovačević. Monako je takoj na začetku povedel s prednostjo več kot 10 točk, a so njegove košarkarje gostitelji nekoliko ustavili s consko obrambo, ki jim je povzročala nemalo težav. Kljub temu se gostom niso mogli približati, iz igre so namreč v prvem polčasu metali le 27 %, medtem ko je Monako zadeval 50 %. Izgubili so tudi 12 žog, zato ni presenetljivo, da so na glavni odmor gostje odšli s prednostjo 12 točk. Rezultat 21:33 je s trojko v zadnji sekundi postavil Tomaš Kyzlink.

Ob podpori glasnih navijačev so v začetku drugega polčasa Domžalčani pokazali boljšo igro. Kljub temu pa so vsakič, ko se je Helios Suns uspel približat na zaostanek manj kot 10 točk, gostje odgovorili s košem. S trojko neustavljivega Nika Caner-Medleyja so ušli na 13 točk, četrtino pa zaključili s prednostjo +14 (49:35).

Pred zadnjim delom tekme situacija ni izgledala dobro, a so se pet minut pred koncem tekme z zabijanjem Coryja Remekuna domači košarkarji približali na -10 (43:53). Sledile so minute Helios Suns, ki je odigral odlično obrambo in pridobil kar nekaj žog, s trojko Jureta Močnika in košem ob osebni napaki Kovačevića pa se je približal na le pet točk zaostanka (48:53). V napeti zadnji minuti je po akciji iz avta izpod koša Vončina zadel za dve in približal Domžalčane na le dve točki zaostanka (59:61). Dvanajst sekund do konca ni bilo dovolj za popoln preobrat in Helios Suns je moral še drugič v sezoni priznati premoč Monaku (59:63).

Jakša Vulić, trener Helios Suns:

“Tekma je bila podobna tisti prvi, telesno zelo zahtevna, saj so tekmeci fizično močnejši. Mislim, da smo v prvem polčasu odigrali zelo slabo, z veliko osnovnimi košarkarskimi napakami. Proste mete smo metali nedopustno slabo za nivo košarke, na katerem igramo. Kljub tem slabim stvarem pa sem zelo ponosen na fante, ki se niso predali. To nam je v drugem polčasu prineslo možnost, da smo se borili za zmago. Na žalost nam je zmanjkalo malo sreče. Dee Bost je hladnokrvno zadel proste mete v zadnjih sekundah tekme in odločil zmagovalca. S take tekme se moramo marsikaj naučiti in upam, da se tudi bomo.”

Luka Vončina, kapetan Helios Suns:

“Za nami je težka tekma, predvsem pa slab prvi polčas v katerem smo zgrešili preveč prostih metov in izgubili veliko žog. V drugem polčasu smo se vrnili in na žalost zopet prekratki za par točk.”