Domžalski košarkarji so bili blizu še drugega polfinala letos, a so po uvrstitvi med najboljše štiri v državnem prvenstvu, izpustili priložnost, da bi med najboljšimi zaigrali tudi na zaključnem turnirju Pokala Spar. V četrtfinalnem obračunu so morali priznati premoč zasedbi Šentjurja s tesnih 80:81, potem ko zadnji met Tadeja Fermeta ni zadel cilja.

Poznala se je iztrošenost Domžalčanov na začetku tekme, verjetno zaradi napete četrtfinalne serije državnega prvenstva s Šenčurjem. A je to težko izgovor, saj so tudi košarkarji Šentjurja igrali odločilno tretjo tekmo s Krko, in to celo v nedeljo, torej so imeli še dan manj za počitek. Če so Helios Sunsi po 1. četrtini še vodili (20:17), pa so nato gostom v drugem delu igre prepustili iniciativo oz. so bili le-ti izjemno natančni pri metih iz razdalje. Drugo četrtino so dobili z 20:27 in ob polčasu vodili za štiri (40:44).

Aljaž Bratec

Po trojki Daliborja Đape so gostje v 23. minuti povedli že za devet, 44:53, a so jih Domžalčani z dobro igro Aljaža Bratca in Tiborja Mirtiča nekaj minut pozneje že skoraj da ujeli (55:56). Pred zadnjimi 10 minutami je semafor kazal 64:67 za Šentjur. Čakali smo predvsem trenutek, da domačim steče met iz razdalje, ki jim večji del tekme ni služil. Ko so končno povezali nekaj uspešnih metov izza črte 6,75, so zaostanek z 68:77 pretopili v serijo 8:0 za 76:77 minuto pred zadnjo sireno.

Jure Špan je Šentjur 29 sekund pred koncem popeljal do prednosti treh točk, na drugi strani je na 78:79 znižal Mirtič. Žiga Habat je nato zadel oba prosta meta, na semaforju je bilo še 13 sekund. Po košu Tadeja Fermeta (80:81) je Špan z dvema zgrešenima prostima metoma Helios Sunsom ponudil priložnost za zmago, a v dobrih treh sekundah ti niso prišli do normalnega meta, Fermetov poizkus iz sredine ni zadel cilja. Na zaključni turnir Pokala Spar tako z zmago z 80:81 potuje Šentjur.

Blaž Mahkovic

Za domače, ki so zadeli zgolj pet trojk iz 24-ih poizkusov (gostje 13/24), je Blaž Mahkovic tekmo končal pri 16 točkah, 14 jih je dodal Ferme, 13 pa Bratec (5 podaj). Prvi strelec Šentjurja je bil Špan z 19 točkami, temu je dodal še 8 skokov, blestel je Đapa s 17 točkami, 9 skoki in 5 podajami.

Tadej Ferme, Helios Suns: “Težko je kaj pametnega povedati. Zelo smo razočarani zaradi nocojšnjega poraza, a vseeno ostaja občutek, da smo dali vse od sebe. Danes so bili košarkarji Šentjurja enostavno preveč razpoloženi pri metih iz razdalje. Lahko jim samo pošteno čestitamo za zmago in zaželimo srečo na zaključnem turnirju.”

Domžalčanom tako ostane še zaključek državnega prvenstva, ta petek, 14. 5., jih v Stožicah čaka prva polfinalna tekma s Cedevito Olimpijo (20.30), druga bo nato v ponedeljek, ob 18.00, v Domžalah, morebitna tretja pa v sredo, ob 18.00, ponovno v Ljubljani.

Pokal Spar, četrtfinale (Domžale, 11. 5. 2021)

Helios Suns – Šentjur 80:81 (20:17, 20:27, 24:23, 16:14)

Helios Suns: Ferme 14, Mirtič 4, Orel, Bratec 13 (5 podaj), Oman 10 (6 skokov), Šikanić 2, Sekulović, Lorbek 12, Mahkovic 16, Hirschmann, Keely 5 (5 skokov), Prepelič 4
Šentjur: Habat 2, Sagadin, Špan 19 (8 skokov), Hadžiselimović, Tabak (5 podaj), Držić 12, Đapa 17 (9 skokov, 5 podaj), Mitrović 5, Samac 6 (6 skokov), Ledl 14 (7 skokov), Nemanič, Ahmedović 6